Pohřeb a jeho organizace

Rituál rozloučení je velmi důležitý v celém procesu truchlení a měl by být jeho součástí. Nemusíte dělat klasický pohřeb.

Máte právo pohřbít svoje miminko o které jste přišli v jakékoli fázi těhotenství. Jen je třeba do 96hodin od smrti miminka nahlásit nemocnici, že budete pohřbívat. S potřebnými doklady pak dojdete do pohřební služby vše sjednat. Sjednat pohřeb může kdokoli. Stačí Vám občanský průkaz a list o prohlídce zemřelého či potvrzení o potratu (některé nemocnice ho nevydávají), případně propouštěcí zpráva maminky miminka z nemocnice.Pohřební služba už zbytek zařídí za vás.

Můžete sjednat například pouze zpopelnění a rozloučit se s miminkem sami při ukládání do hrobu nebo rozptylu. Slušná cena za tuto službu je kolem 11 000Kč. Máte nárok na vyplacení pohřebného ve výši 5 000 Kč, pokud jste přišli o miminko, které bylo zařazeno do kategorie porodů. Pokud však vaše ztráta byla označena za potrat, na pohřebné nárok bohužel nemáte. Některé pohřební služby se snaží toto zohlednit a podle svých možností cenu alespoň trochu snížit.

Dobré pohřební služby umožňují tzv. vypravení miminka do rakve. V praxi to vypadá tak, že v místnosti pro úpravu těl máte právo svoje miminko obléci, pochovat a uložit si jej do rakvičky. Často při tom rodiny doprovázejí naše krizové interventky. Možnost pochovat si svoje dítě, posedět u něj a udělat si fotografii vám může nahradit samotné pořádání obřadu se zavřenou rakvičkou.

Pokud nemáte hrobové místo, kde byste mohli své děťátko uložit, můžete popel s urničkou po domluvě ponechat v pohřební službě až po dobu jednoho roku, než se rozhodnete co a jak dál.

Také můžete využít naše hrobové místo v Olomouci na hřbitově Neředín. Bude zde pomník od akademického sochaře Otmara Olivy. Uložení popela je však možné již nyní i při provizorním vzhledu místa. Pro více informací se obraťte na info(zavináč)ditevsrdci.cz.