Okolí rodičů

Ztrátou dítěte nejsou zasaženi pouze rodiče a jejich nejbližší rodina, ale dotýká se i jejich přátel, kolegů, celého širokého okolí rodiny. Těžko se hledají správná slova podpory a útěchy.

Neexistuje univerzální návod, jak rodině po ztrátě miminka pomoci. Každý rodič prožívá ztrátu dítěte individuálně a samotný proces truchlení ovlivňuje řada faktorů. Způsob truchlení se může výrazně lišit i u partnerů navzájem. 

Mějte pochopení pro pocity a nálady, které se mohou u truchlících rodičů objevit. Pravděpodobně se budou vyvíjet v čase, mohou se měnit. S odstupem času se intezita bolesti zmenšuje, ale ta nikdy úplně nezmizí. Buďte trpěliví. Nebagatelizujte jejich ztrátu a neodrazujte je od truchlení. Nespěchejte a neočekávejte, že za pár týdnů už musí být rodiče „v pohodě“. 

Dítě v srdci - okolí rodičů

 

Jak na zprávu o úmrtí miminka reagovat? 

„Byla jsem tak šokovaná a smutná, když jsem to slyšela. Bála jsem se, že nebudu umět říct ta správná slova, zjistila jsem, že vše, co jsem měla udělat, bylo jen dát najevo, že mi na nich záleží a že tam budu vždy, když mě budou potřebovat.“  Ze slov kamarádky rodičů po ztrátě miminka

 

Co říkat a neříkat?

Na základě zkušeností rodin a z reakcí, se kterými se rodiny setkaly jsme připravili přehled formulací, které je rodinám vhodné říkat a kterým se naopak vyvarovat. Tyto jednoduché, srozumitelné, jasné a nenásilné formulace jsme shrnuli do Komunikačních karet Dítěte v srdci. Poradí, co rodinám nabídnout a jak jí pomoci. Umožňují jak lidem z okolí, ale také zdravotníkům stát se oporou, nezraňovat a nenásobit stresovou zátěž. 

Chci vědět více

 

Buďte rodině nablízku

Pokud už jste s rodiči po ztrátě miminka v kontaktu, zůstaňte jim nablízku a nabídněte jim konkrétní formu pomoci. Rodiče po ztrátě miminka většinou prožívají pocity sociálního odloučení. Pokud projeví zájem se setkat, snažte se jim vyhovět.

Nebojte se s nimi o jejich miminku mluvit, pokud sami chtějí. Pokud vám téma není příjemné, přiznejte to, nesnažte se ale téma zamluvit nebo od něj utíkat. Naslouchejte jejich příběhu. 

Dítě v srdci - sdílení s rodinou

 

Nabídněte praktickou pomoc

Máte-li prostor, nabídněte jim pomoc. Buďte konkrétní. Obvykle se svou pomoc snažíme nabídnout větou: „Kdybyste něco potřebovali, dej vědět.“. Pro rodiče je při ztrátě miminka těžké říkat si o pomoc a přes bolest nevnímají, co by jim vlastně pomohlo.

  • Rád vám s něčím pomůžu. Můžu vám pohlídat děti a vzít je o víkendu ven třeba do ZOO?
  • Nepotřebujete přes týden zavést děti do kroužků?
  • Mohu ti zítra přinést oběd?
  • Chceš, abych jela na ten úřad s tebou?
  • Nepotřebujete nakoupit? 

 

Když na začátku přijde konec - průvodce při ztrátě miminka

Stáhněte si on-line průvodce pro rodiny zasažené ztrátou miminka

 

Blog Ze Srdce